جستجوی درون برنامه ویژه گوگل برای کارمندانش

گوگل، یکی از قدرتمندترین شرکت هایی است که اصول و منش خاصی در نحوه استخدام و مدیریت کارمندانش دارد که یکی از آنها، آموزش اسرار ذهن به کارمندانش است

اولین کارمند گوگل کمک زیادی به رشد و پیشرفت گوگل کرد و بلاخره در سال 2012 گوگل را ترک کرد و به Khan Academy که یک وبسایت آموزشی رایگان (تولید فیلم های آموزشی با کیفیت و رایگان) بود پیوست.

کِریگ در مصاحبه ای جنجالی، پرده از اسرار موفقیت گوگل برداشت و رازهایی در نحوه اداره و مدیریت کارکنان و دلیل پیشرفت شگفت انگیز این شرکت ابرقدرت را فاش کرد.

بدون شک گوگل، چه از نمای بیرون چه از نظر کارمندانش یکی از خلاق ترین مدیران و فرهنگ های سازمانی نوین را داراست؛

برای مثال در شرکت گوگل اتاق هر فرد به سلیقه خود فرد رنگ آمیزی میشود، هیچ دو اتاقی شبیه یکدیگر نیستند، در شرکت گوگل شما هر زمانی خسته شدید میتوانید بخوابید، بروید استخر، در پارک بازی کنید و یا برگردید خانه، کارمندان گوگل 4 بار در سال به جزیره گوگل دعوت میشوند و به مدت 15 روز فقط استراحت میکنند در حالی که بالاترین حقوق را هم دریافت میکنند


 

کریگ سیلوراشتاین میگوید

«زمانی که در شرکت گوگل کار میکردم،
تقریبا هیچ اهمیتی به تخصص افراد داده نمیشد. تنها چیزی که برای لری و سرگی (موسسین) مهم بود خلاقیت بود.»

آنها برای همین منظور کارمندانی را استخدام میکردند که فکر میکردند میتوانند خلاق باشند و بعد با یک سری برنامه خاص خلاقیت را در آنها شکوفا میکردند… و دقیقا برای همین منظور است که کارمندانی که از شرکت گوگل بیرون می آیند، معمولا خیلی سریع در هر جایی که بخواهند استخدام میشوند.

شرکت گوگل به غیر از برنامه های تفریخی و رفاهی، برنامه های ویژه و خاصی برای آموزش اسرار ذهنی و شکوفایی خلاقیت کارمندانش دارد. برای مثال یکی از برنامه های گوگل «جستجوی درون» نام دارد که در این برنامه کارمندان گوگل باید یک ساعت به شیوه بودیسم (فرقه بودایی) مراقبه کنند و به آرامش ذهنی برسند.

 

اما مهم ترین این برنامه آموزش اسرار ذهنی است که به عقیده کریِگ یکی از قدرتمندترین برنامه هایی بود که گوگل به کارمندانش آموزش میداد. این راز ذهن ریشه در تحقیقی در دانشگاه استفورد دارد که در یک تحقیق جالب متوجه شدند داوطلبانِ دانشجویی که به قابلیت انعطاف پذیری ذهن شان پی بردند توانستند از این قابلیت استفاده کنند و بهترین نتایج را در آزمون ها بدست آورند.


کریگ، در مصاحبه به اسرارِ ذهن-ی که به کارمندان گوگل آموزش میدهند اشاره میکند و مهم ترین آنرا یعنی «هوش نسبی» اشاره میکند.

شما در این مقاله، اسرارِ ذهنی را میخوانید که گوگل به کارمندانش آموزش میدهد تا نه تنها در کار خود هر روز موفق تر و زیرکانه کار کنند بلکه در زندگی شخصی شان نیز تصمیمات بهتری بگیرند و موفقیت های بی نظیری بدست آورند، شما نیز بعد از درک کردن این کارکرد ذهن میتوانید موفقیت های کم نظیری در زندگیتان بوجود آورید زیرا بهتر از قبل میتوانید تصمیم گیری کنید.

کریگ سیلوراشتاین میگوید :

«بعد از آنکه در گوگل استخدام شدم، به من فقط گفتند :
تو همیشه میتونی بیشتر از چیزی که الان بلد هستی، یاد بگیرید. زمانی که منظورشان را پرسیدم، گفتند : میزان هوش تو ثابت نیست و کنترل آن در دست خودت است.»

دقیقا کارمندان گوگل به مهم ترین خاصیت مغز و کارکردن ذهن در شرکت گوگل پی میبرند، یعنی هوش آنها ثابت نیست.

در تحقیقای که توسط دانشگاه استفورد انجام شد، دانشجویان در چند روز مختلف در چند شرایط روحی مختلف آزمونی را دادند و بعد از 1 ماه نتایج آنها معلوم شد. در کمال شگفتی متوجه شدند هوش آنها در شرایط مختلف، عملکرد کاملا متفاوتی داشته و هرگز ثابت نمانده…

از این تحقیق نتایج جالبی بدست آمد


ذهن شما مانند یک عضله عمل میکند، با این تفاوت که هرگز پیر نمیشود !

هر زمانی که سعی میکنید چیزی جدید یادبگیرید، زمانی که تمرین میکنید و یا با مسئله ای دست و پنجه نرم میکنید، مانند این است که مغزتان ورزش میکند، دقیقا مانند عملکرد عضله، برای ورزیده شدن نیاز به تمرین مکرر دارد و بین تمرینات مکرر نیاز به استراحت دارد تا مجددا رشد کند و قوای خود را بازیابی کند.

یکی از مهم ترین چیزهایی که درباره مغز اکثر اوقات نادیده میگیریم این است که تصور میکنیم فقط با تمرین دادن به مغز ،مغزمان را رشد میدهیم، در واقع کاملا برعکس است. شما با تمرین دادن به مغز باعث میشوید مغز در زمان استراحت (خواب، تفریح، استراحت و …) بتواند رشد کافی بکند.

یعنی تمرین مغز، باعث رشد آن در زمان استراحت میشود.

دلیل ایجاد فضاهای زیاد برای استراحت کارمندان و نبود انتظارات زیاد از کارمندان برای سخت کار کردن پیروی از اثر هوش نسبی است. در شرکت گوگل کارمندان باید بر روی مسائل سخت فکر کنند و بعد فقط تفریح کنند و بعد از اینکه مجددا به مسائل‌شان می پردازند به طرز عجیبی آنها را ساده و قابل حل می یابند.

 زمانی که برای اولین بار بعد از مرگ آلبرت اینشتین مغز او را کالبد شکافی کردند در کمال ناباوری متوجه شدند مغز آلبرت اینشتین همانند مغز یک جوان 20 ساله بافت جوانی دارد.


حالا احتمالا متوجه شدید که چرا :

  • آلبرت انیشتین اغلب اوقات مشغول ویلون زدن بود
  • استیو جابز باغ و مزرعه‌ای بزرگ داشت و اکثر اوقات مشغول کشاورزی بود
  • توماس ادیسون در سر کار هر چند ساعت یکبار چرت میزد
  • بیل گیتس برای تفریح در طول هفته‌ چندین جلسه تنیس بازی میکند
  • مارک زاکربرگ هر چند وقت یکبار به مدت یک هفته با خاموش کردن تمام وسایل الکترونیکی با دوستانش به جنگل میرود و یک هفته میمانند
  • دونالد ترامپ از روزی که رئیس جمهور شده اکثر وقتش را در زمین گلف سپری کرده
  • و …

مغز انسان، قابلیت های شگفت انگیزی دارد، بهتر است از این پدیده عجیب و خارق العاده خدادادی به بهترین نحو به منظور پیشرفت و کسب موفقیت های روزافزون استفاده کنیم.

هوش شما نسبی است؛
شما هر مسئله‌ای را هرچقدر هم که سخت باشد میتوانید حل کنید. اما بهتر است از این روش استفاده کنید، یعنی مغزتان را با راه‌حل‌های مختلف، تفکرات و تحلیل‌ها بمباران کنین و خیلی سخت ذهن‌تان را مشغول کنین (مثل وقتی که درحال وزنه زدن برای عضلات فیزیکی‌ هستید) و بعد به آن استراحت دهید تا رشد کند و راه‌حل را بتواند پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید