راز مثلث شیشه ای بازنده ها (3 اشتباه نابخشودنی که با انجام آن ها هرگز متمرکز نخواهید شد !)

 

هر چقدر هم مشکلات و مسایل و دلواپسی های شما گسترده و لایانحل باشند. هر چقدر هم کلنجار رفتن با همه اتفاقات روزمره برای کارآفرینی وموفقیت سخت باشد باز هم می توانید تحت شرایطی خودتان را فردی موفق بدانید.

فقط کافی است کار هایی را که افراد غیر موفق انجام می دهدند را انجام ندهید.
در مقالات گوناگون سایت با خیلی از این موارد آشنا شده اید. اما نکته بسیار مهم این است که تحت هیچ شرایطی نباید تمرکز خودتان را از دست بدهید.

از دست دادن تمرکز همانا و نرسیدن به آن چه که در مسیر شماست همانا. اما شاید تمرکز دائمی بسیار سخت و دشوار باشد (که واقعا هم هست !). درست است، اما به قول شرلوک هولمز (شخصیت داستانی که کارآگاه ماهری است) در داستان های آرتور کانن دویل :

وقتی همه احتمالات ممکن را در نظر بگیری و چیز هایی که انجام آن محال است را کنار بزنی؛
هر چیزی که باقی میماند انجام شدنی است

پس بیایید نگاهی متفاوت و جدید به مقوله تمرکز داشته باشیم.
برای تمرکز داشتن نیازی به انجام کار خاصی نیست. این واقعیت مهمی است که باید بپذیرید. این فقط یک واقعیت روان شناسی نیست. یک اصل مهم ذن نیز هست :

بدترین کار برای یافتن چیزی (معنوی)،
جستجو برای یافتن ان چیز است.
__ جوانگ زه

یپذیرفتن این که برای تمرکز روی چیزی ذهنتان باید از هر چیزی خالی شود ساده و به عمل در اوردن آن بسیار مشکل است. برای این کار شاید بهتر باشد به شناخت سه عامل که موانع جدی و حساس در راه عدم تمرکز هستند پرداخته شود.

این سه عامل اشتباهات جدی و تاثیرگذار در راه تمرکز هستند که سال هاست مشاوران ومربیان کارآفرینی آن را مشاهده و گوش زد می نمایند.

مطمئن باشید عمل نکردن به این اشتباهات، به اندازه ساعت ها تمرین تمرکز تاثرگذار و گشایش بخش است. اگر مقاله سه حکمت اصیل ذن (که یک جوان معمولی را تبدیل به یک کارآفرین میلیون دلاری میکنند)  را خوانده باشید متوجه شده اید که گاهی عمل نکردن بسیار بسیار موجه تر و کاربردی تر از عمل کردن است. به قول لائو تزو بنیان گذار روش فکری تائویسم چین باستان:

اساتید کهن سعی نمی کردند تا به مردم چیزی بیاموزند.
آنها با مهربانی بر این تلاش بودند تا مردم بتوانند ناآگاهی را بیاموزند!
وقتی انسان ها گمان می کنند، پاسخ پرسش هایشان را می دانند،
راهنمایی کردن شان دشوار است.
آدم ها باید خود راه خویش را بیابند!

نکته بسیار جالب در مورد این اشتباهات، این مورد است که تمام این اشتباهات به طور کامل غیر ارادی رخ میدهند و از طرفی پرهیز از آن ها – با اتکا به درون خودتان – بسیار بسیار ساده و در زمان کوتاه ممکن است.

در این مقاله، به صورت کاملا خلاصه و کاربردی ،شیوه و اصول صحیح داشتن تمرکز و راه های جلوگیری از پرت شدن حواس را به شما آموزش میدهیم.
شما بعد از خواندن این مقاله، دیگر  سـعـی  نخواهید کرد تمرکز کنید؛ شما فقط یاد میگیرد چطور تمرکز کنید !

اگر محصل هستید، دانشجو هستید، کارمند هستید، کارآفرین هستید و یا هدفی در زندگی دارید که تمرکز برای شما اهمیت زیادی دارد، این مقاله کمک بزرگی به شما خواهد کرد تا با بهترین تمرکز، سریع تر از دیگران به خواسته هایتان برسید.

شما در این مقاله یادمیگیرد:

    چرا هر زمانی مناسبِ تمرکز کردن نیست؟
    چه زمانی را باید به تمرکز کردن اختصاص دهیم؟
    در بهترین زمان تمرکز، بهترین تمرین برای تقویت تمرکز چیست؟
    چطور بر اهداف اصلی زندگی مان متمرکز باقی بمانیم، حتی ناخودآگاه؟
    نصیحت ارزشمند بودا در داشتن تمرکز
    قانون 80/20 چه کاربردی در تقویت تمرکز دارد و چطور باید از آن استفاده کنیم؟
    و …

راز  مثلث شیشه ایِ بازنده ها
3 اشتباه نابخشودنی که با انجام آن ها هرگز متمرکز نخواهید شد :
اگر بدنبال تقویت تمرکزتان هستید؛ این مقاله به شما کمک بزرگی خواهد کرد.

 

اشتباه اول
اختصاص ندادن یک مدت زمان منظم برای تمرکز

شما در طول هفته صد و شصت و هشت ساعت وقت مفید دارید تا بتوانید کار هایی را که می خواهید و مایل به انجان آن ها هستید انجام بدهید.

نخستین اشتباه در این چرخه اشتباهات سه گانه به اختصاص ندادن یک زمان معین و کوتاه و بسیار مفید برای انجام تمرکز اختصاص دارد. برای انجام ندادن این اشتباه باید کمی زیرک باشید.

بیایید صد و شصت و هفت ساعت بعدی را زیرکانه تر و با درایت بیشتری برنامه ریزی کنید. فکر می کنم منصفانه است که یک ساعت از این زمان را در طول هفته به خودتان هدیه دهید!

خب بهترین موقع چه زمانی است؟ 5 دقیقه ابتدای هر روز وقتی هنوز چشم هایتان باز نشده است خلاق ترین ساعت روز شماست.
ذهنتان هنوز درگیر ساختار های روزمره نشده و آماده خلق مجازی شگفتی هاست : رویاپردازی

در گام دوم آخرین ساعات تعطیلات هفته کاری هم، زمان بسیار مناسبی است.
روی چه چیزی تمرکز کنیم؟  به این که به کجا میخواهید بروید و مسیر شما چکونه خواهد بود

 

به خوبی در درک این نکته که چه چیزی تو را به سمت جلو هدایت می کند؛
و چه چیزی تو را در عقب نگاه  می دارد، بکوش؛
و بعد مسیری را برگزین که تو را به سوی فرزانگی رهنمون است.
__بودا

اشتباه دوم
عدم مرور روزانه اهداف زندگی

کسانی که در رسیدن به آنچه که واقعا میخواهند جدی و البته موفق هستند، وسواس زیاد – ومعقولی – روی انتخاب آن چه که واقعا میخواهند در مسیرها و راه های پیش رویشان دارند.

این نکته به مرور وبه صورت ناخوداگاه باعث می شود که یافتن این مسیر برایشان به اولویت اصلی رندگی تبدیل گردد. راه حل رسیدن به چنین سطحی تمرکز دائمی بر روی اهداف زندگی است. این بخش از آن جهت هم اهمیت دارد که نقش پیوسته بودن فرآیند تمرکز در رسیدن به ذهنیت مورد نظر اشاره دارد. برای انجام ندادن این اشتباه فقط کافیست هر روز اولویت هایتان را در برنامه تمرکز روزانه مرور کنید. همین!

 

برای بهتردیدن ستاره ها، به تاریکی مطلقی نیاز است
__اوشو

 

اشتباه سوم
استفاده اشتباه از لیست کارهایی که باید انجام شوند

وقتی تمام روز مشغول کار هستید و در آخر روز احساس می کنید نسبت به ابتدای روز کارهای بیشتری برای انجام باقی مانده است . آن موقع چه احساسی دارید؟

عصبانیت ویای حاصل از فهرست قدیمی کارهایی که باید انجام داده شود در آخر روز بدون شک ویران گر ترین حس برای یک کارآفرین – چه جوان و چه باتجربه – خواهد بود.

لیست کار هایی که می بایست انجام شوند هر روز بسیار طولانی تر از روز قبل خواهد شد و همین در هر زمان از روز انرژی بیشتری از شما خواهد گرفت.

راه حل چیست؟
تمایز بین لیست کارهایی که باید انجام شود و لیست اولویت های مهم زندگی.

چرا؟
اگر مقاله قانون 80/20  را خوانده باشید این سوال برایتان خود به خود پاسه داده می شود وگرنه بهتر است ابتدا مقاله قانون 80/20 را از بخش سوخت جت مطالعه کنید.

اولویت های ما تمرکز ما را بر پیشرفت بر مبنای مهم ترین کاری که باید در این لحظه انجام بدهیم چند برابر می کنند اما لیست کار های روزانه لیستی است بدون پایان.
بدون نقطه نهایی و در نتیجه بدون هیچ انرژی !

فراموش نکنید !
کلمات زیبایی که منجر به هیچ عملی نمی شوند، درست مثل گل خوش رنگی هستند که هیچ بویی ندارد…
پس لطفا عمل  کنید. پیشرفت خود به خود اتفاق خواهد افتاد

دیدگاهتان را بنویسید