چرا برای ثروتمند شدن نباید هیچوقت برای پول کار کنید؟

 

ارنست همینگوی نویسنده برجسته آمریکایی و برنده جایزه نوبل ادبیات و خالق کتابِ پیرمرد و دریا در مصاحبه ای که خبرنگار از او پرسید؛ آیا شما برای پول کتاب می نویسید؟ پاسخ داد :

پول نمیتواند شما را خوشبخت کند؛ اما بی پولی قطعا شما را بدبخت خواهد کرد”

پاسخ همینگوی، تبدیل در آن زمان تبدیل به یکی از جملات کلیدی در مورد پول شد.
تا آن زمان کمتر کسی از افراد مشهور به این صراحت اظهار کرده بود که پــول نـقـش مـهـمـی در زندگیشان دارد. همه آنرا میدانستند اما کسی جرات ابراز آنرا به خاطر نگه داشتن حرمتِ هنر، نداشت.

این یک واقعیت است : همه مان برای پول کار میکنیم.
اگر پول نداشته باشیم، چطور میتوانیم ابتدایی ترین نیازهایمان را (خوراک، پوشاک، مسکن) را برطرف کنیم؟

پول مهم است، اما مهم تر از پول نحوه بدست آوردن آن است.
شما میتوانید هرچقدر که میخواهید پول وارد زندگیتان کنید، اما به چه قیمتی؟

ناپلئون هیل، نویسنده کتاب مشهور بیندیشید و ثروتمند شوید (که از اینجا میتوانید نسخه صوتی آنرا دانلود کنید) در کتابش که نتیجه تحقیق 20 ساله اش بر زندگی 500 فرد موفق و ثروتمند دنیاست می نویسد :

“توده مردم به اشتباه تصور میکنند پول، فقط با سخت کار کردن بدست می آید.
در صورتی که من ثروتمندان را افرادی جویای پول و در حال سخت کار کردن ندیدم.
تمام آنها زندگی راحت و آسوده ای داشتند،
درحالی که بسیار بیشتر از افرادی که سخت برای پول کار میکنند، درآمد دارند.”

ناپلئون هیل، درست بود.
خیلی قبل از تر او، کنفسیوس، مشهورترین فیلسوف، نظریه پرداز سیاسی و معلم چینی که قبل از میلاد زندگی میکرده، در آثاری که از او به جا مانده، می نویسد :

“فقط کاری را که دوست دارید انجام دهید؛
و از آن پس،
هرگز دیگر کار نخواهید کرد.”

و سرانجام،
رابرت کیوساکی، نویسنده کتاب پدر پولدار، پدر بی پول (از ایـنـجـا میتوانید نسخه صوتی آنرا  دانلود کنید) در کتاب مشهورش که بیش از 26 میلیون نسخه از آن به فروش رفته ،در کتابش برای ثروتمند شدن می نویسد :

“شما اگر برای پول کار کنید؛
نه تنها تا آخر عمرتان ثروتمند نخواهید شد،
بلکه برای همیشه درگیر مشکلات مالی خواهید بود.”

آیا ارتباطی بین این اندیشمندان بزرگ، در مورد پول میتوان پیدا کرد؟
چرا هیچکدام از آنها کار کردن برای پول را برای ثروتمند شدن توصیه نمیکنند؟ در حالی که اکثر مردم برای پول کار میکنند و دقیقا اکثر مردم در مشکلات مالی دست و پا می زنند به امید اینکه روزی وضعیت آنها بهتر شود.

در این مقاله میخواهیم یکی از قدیمی ترین، اصیل ترین و اشتباه ترین باورهای شما در مورد پول را مورد هدف قرار دهیم و یکبار برای همیشه دید شما را نسبت به ارتباط کار کردن و ثروتمند شدن را تغییر دهیم.

شما در این مقاله خواهید خواند که چرا با اضافه کاری، استفاء از شرکتی با حقوق کم و استخدام در شرکتی با حقوق بیشتر، وام، بیشتر کار کردن و … نه تنها هرگز ثروتمند نخواهید شد، بلکه فقط خودتان را خسته خواهید کرد و فرصت های ثروتمند شدنتان را کنار خواهید زد.

اگر میخواهید ثروتمند شوید؛ نباید هیچوقت برای پول کار کنید؛ چــــرا؟ در ادامه مقاله میخوانید

تـــذکر: بـرای درک بـهـتـر، بـایـد ایـن مـقـالـه را بـا ذهــن بـاز بـخـوانـیـد.

 

چرا برای ثروتمند شدن
نباید هیچوقت برای پول کار کنید؟ :

مشکل جامعه امروزی ما این است که اکثر مردم، مشغول کارهایی هستند که دوست ندارند تا پولی را بدست آورند که هرگز از آن مقدار راضی نخواهند بود.

آنها فکر میکنند اگر بیشتر کار کنند، تا ماشین گرانقیمت تر، خانه مجلل تر و یا لباس های گرانقیمت تر بخرند، خوشحال تر خواهند بود و به ثروتمندان بیشتر شبیه خواهند بود.

در حالی که ثروتمندان در این میان مشغول کارهای دیگری برای ثروتمند شدن هستند…

 

رابرت کیوساکی، در کتابش توضیح میدهد :

“برای ثروتمند شدن، شما نباید برای پول کاری کنید؛
پول تان باید برایتان کار کند،
شما برای یادگیری باید کار کنید.”

به زبان ساده تر :
شما تا زمانی که برای پول کار میکنید (از کارتان هیچ لذتی و سودی عایدتان نمیشود، به جز پول ،مانند کار کردن در مشاغل دولتی) در حال مبادله ی زمانتان با پول هستید.

=> یعنی زمانتان را میدهید، پول دریافت میکنید <=

اما ثروتمندان دقیقا برعکس عمل میکنند !
آنها پولشان را به کار میگیرند (با پولشان در کلاس های آموزشی ثبت نام میکنند، سرمایه گذاری میکنند و …) و با اینکار هم زمانشان را بیهوده مصرف نمیکنند و هم پول بیشتری کسب میکنند یعنی

=> پولشان را میدهند، زمان و پول بیشتری دریافت میکنند <=

اما واقعا مشکل کار کردن برای پول چیست؟

    هرگز پول کافی بدست نخواهید آورد
    حتی اگر پردرآمدترین کارمند شرکتتان باشید، همیشه نسبت به درآمدتان احساس عدم رضایت خواهید داشت… همیشه احساس خواهید کرد به شما کمتر از حق تان می پردازند. بنابراین همیشه درمورد اینکه حقوق تان نسبت به کاری که انجام میدهید کم است، شکایت خواهید کرد.

و دقیقا یک نفر دیگر را می شناسید، که کمتر از شما کار میکند، اما بیشتر از شما درآمد دارد و این یک نفر باعث میشود احساس کنید حق شما ضایع شده و همیشه احساس یک قربانی را خواهید داشت و نمیتوانید با پولتان احساس رضایت داشته باشید.

 

    امیدهای پوچ به شرکت های بهتر
    زمانی که آن یک نفر را پیدا کردید که بیشتر از شما درآمد دارد، شما هم از جایی که کار میکنید، احساس رضایت نمیکنید و سعی میکنید استفاء بدید و به شرکتی دیگر که حقوق بیشتری به شما میدهد استخدام شوید.

در بهترین حالت استخدام در شرکت مورد نظر، بعد از مدتی که احساس خوبی دارید که در محیط جدیدی مشغول به کار شدید و با افراد جدیدی آشنا شدید، مجددا بعد از یک مدتی، احساس عدم رضایت قبلی به سراغ تان خواهد آمد…

و یکنفر دیگر پیدا میشود، که بیشتر از شما درآمد دارد و شما در شرکت جدید هم احساس قربانی بودن میکنید.

 

    بدهی های بیشتری دارید
    زمانی که بعد از فارغ التحصیل شدن، در جایی مشغول به کار شدید، کم کم احساس میکنید هرگز نخواهید توانست یکجا پول اقلامی مانند اتومبیل، خانه، لوازم خانگی و … را بپردازید، اما میدانید همیشه سر ماه، حقوقی به شما میدهند.

و اینطور میشود که شما زیر بار قرض میروید، به امید اینکه روزی حساب خرید های انجام شده تان را ببندید.
همچنان که بدهی های شما بیشتر میشود، مقدار آن برایتان اهمیت کمتری پیدا میکند، زیرا به هرحال باید آنرا بپردازید، بنابراین با طمع بیشتری اقدام به خریدن بدهی میکنید.

و سرانجام، به امید حقوق ماهیانه، حتی فکر استفاء و راه اندازی کسب و ارتان را هم نمیتوانید در سر داشته باشید.

 

    و تبدیل به برده ی پول خواهید شد
    از مرحله ی سوم، شما وارد چرخه ای میشوید، که پول بر شما حکومت میکند. شما حاضرید سخت ترین کارها را در بدترین شرایط فقط به خاطر پول، تحمل کنید.

پول درآوردن تبدیل به کار اصلی شما میشود و اولویت اول زندگیتان میشود پول… شما شاید حاضر باشید برای اضافه کاری 2 شیفت هم کار کنید تا فقط بدهی هایتان را پس بدهید.

 

به نظر شما، کار کردن برای پول بیشتر، میتواند شما را ثروتمند کند؟ راه خروج از این چرخه چیست و ثروتمندتان چطور این چرخه را می شکنند؟

 

دیدگاهتان را بنویسید