مارک تواین و راز جاودانه ی مدیریت خویشتن

 

چند دفعه برایتان اتفاق افتاده که :
شما به سر کار میرسید، میدانید که کار مهمی قرار است امروز انجام دهید و باید تمام شود (پروژه، تماس، امضا و …) اما، قبل از اینکه شروع کنید، تصمیم میگیرید یک سری به شبکه های اجتماعی بزنید، ایمیل هایتان را هم چک کنید، بعد تصمیم میگیرید یک متن زیبا هم بخونید و همینطور پشت سر هم موارد جالب میبینید و ادامه میدهید…

و قبل از اینکه بدانید، زمان ناهار میرسد و شما هنوز حتی کار مهم تان را هم شروع نکردید.

اگر برایتان تا به حال اتفاق افتاده، کاملا طبیعی است. این خاصیت انسان است که میخواهد از چیزهایی که دوست ندارد چشم پوشی کند و آنها را نادیده بگیرد یا به نظرش انجام آنها سخت میرسند (حتی اگر بداند به سودش است)

مانند ورزش، ،کتاب خواندن، انجام کارهای مهم که باعث پیشرفت میشوند حتی اگر دوست نداشته باشیم و … این عمل شامل هرچیزی میشود، از صحبت کردن با همکارانمان تا پر کردن اظهارنامه مالیاتی و چکآپ سالانه بدن و آزمایشات مختلف برای تشخیص سلامت و پیشگیری از بیماری های جدی.

انسان ذاتا دوست دارد کارهایی را که برایش هیجان انگیزند انجام دهد؛ حتی اگر برایش مضر باشند. در واقع، ما انسان ها ذاتا استعداد خاصی در طفره رفتن از کارهایی که دوست نداریم، داریم.

اما… در واقعیت و در دنیای امروزی؛ دقیقا انسان های موفق آنهایی هستند که حاضرند کارهایی (سخت یا نامطابق با میل شان) انجام دهند که میدانند به نفع شان است و میتواند شرایط زندگیشان را بهتر کند. این افراد همان هایی هستند که دیگران حسرت زندگیشان را میخورند اما هرگز حاضر نیستند تن به کارهایی بدهند که آنها داده اند.

شاید همه دوست داشته باشند شرایط زندگی و شهرت ادیسون را داشته باشند، مردی ثروتمند و با افتخارات جاودانه و موسس کارخانه ی ژنرال موتورزاما سوال اینجاست :
آیا چند نفر حاضرند است 10000 بار شکست بخورد تا لامپ را اختراع کند؟
آیا چند نفر حاضرند 10 سال زحمت بکشند و آزمایشگاه بزرگی بسازند و یکروز بنشینند و آتش گرفتن آنرا تماشا کنند و از فردای آنروز مجددا شروع به ساختن آزمایشگاه از اول کنند؟

شاید هیچکس… اما چرا؟
چرا با وجود اینکه میدانیم بعضی کارها انجام آن 100% به نفع ماست، حتی اگر از آن کار خوشمان نمی آید ،انجام نمیدهیم؟ دوست داریم از انجام آن طفره برویم؟ دوست داریم توجه مان را چیزهای دیگر جلب کنیم؟

روانشناسان جواب این سوالها را پیدا کرده اند…
در واقع قبل از روانشناسان نویسنده مشهور و جاودانه ای مارک تواین راه حلی کاملا عملی برای این موضوع یافته بود که در این مقاله میخوانید اما اخیرا روانشناسان دلیل آنرا به صورت علمی اثبات کرده اند.

شما در این مقاله ، راز جاودانه ی مدیریت خویشتن مارک تواین را میخوانید که به کمک آن میتوانید :

    در طول روز کارهای بیشتری را انجام دهید
    کمتر وقتتان را صرف کارهای بیهوده بکنید
    عملکردتان را در روز افزایش دهید و بتوانید کارهای مهمی هر روز انجام دهید
    مدیریت کاملی بر خودتان داشته باشید
    موفق تر از دیگران باشید
    و …

مارک تواین و راز جاودانه ی مدیریت خویشتن :

 

روانشناسان به ما میگویند :
ما انسان ها به خاطر این از انجام کارهای مهم طفره میرویم؛ چون حس خوبی به ما دست میدهد.

ما انسان ها طبیعتا دوست نداریم ریسک کنیم. دوست داریم با چیزهایی که داریم خوش باشیم و بدنبال دردسر بدست آوردن چیزهای بهتر نباشیم. ریشه این رفتار از اجداد ما قبل باستان ما دارد که به خاطر آسیب پذیری بسیار زیادشان در برابر حیوانات درنده، معمولا از ریسک کردن و یافتن چیزهای جدید ضربه میخوردند.

در واقع؛ طفره رفتن از انجام کارهای مهم اما ناخوشایند به ما یک پاداش روانی میدهد. زمانی که تماس تلفنی مهمی را که باید بگیریم، اما حس خوبی از گرفتن آن نداریم و از انجام آن طفره میرویم، در واقع بدنبال حس خوبی انجام ندادن کار ناخوشایند هستیم.

اگر کمی بیشتر کنکاش کنیم، به موضوع جالبی برمیخوریم که شاید تا به حال دید اشتباهی از آن داشتیم.
وقفه در کارها و محول کردن کارهای مهم به بعد؛ در واقع مشکل مدیریت زمان نیست. مشکل از مدیریت خویشتن است. مدیریت و ایجاد نظم شخصی برای خود.

چیزی که در جوامع پیشرفته کمتر دیده میشود.
دلیل آن زندگی برنامه ریزی شده ای است که از کودکی برای فرد تدارک می بینند. کودک تا قبل از مدرسه تمام کارهایش را مادر پدر انجام میدهند. بعد به مدرسه میرود و کار خطایی انجام دهد تنبیه میشود. بعد دانشگاه، بعد سربازی، بعد کارمندی و هرگز یادنمیگیرد، خودش، بر خودش مدیریت کند.

دلیل اینکه افراد کارآفرین، افرادی با نظم شخصی و خودشناسی بالایی هستند، این است که به خاطر بقا در شرایطی که داشتند، مجبور شدند خودشان بر خودشان مدیریت کنند.

اما چطور ما، اگر در چنین شرایطی قرار نگرفته ایم، بتوانیم مدیریت خویشتن مان را در دست بگیریم؟ چطور میتوانیم کارهای مهمی را که میدانیم به نفع ماست اما از انجام آنها حس خوبی نداریم انجام دهیم؟

خوشبختانه مردی در 1835 میلادی به دنیا آمد که توانست آثاری به این دنیا هدیه دهد که هرگز این دنیا نتواند جبران کند.
نام او مارک تواین (Mark Twain) بود.
خالق اثر جاودانه ای ماجراهای هاکلبری فین و تام سایر؛ طنزپرداز و نویسنده آمریکایی که نه تنها در عرصه داستان نویسی و خلق آثار هنری چیره دست بود، بلکه نصایح و اندرزهایی را به صورت پراکنده برای موفقیت و کامیابی در این دنیا نیز  نگاشته که هرگز مانند آن در تاریخ نبوده.

مارک تواین خیلی قبل تر در جوانی، متوجه چنین تمایلی در خود شده بود که به جای انجام کارهای مهم، بخواهد به کارهای کم اهمیت تر اما لذتبخش بپردازد. بنابراین سالها تحقیق و پژوهش و آزمایش روش های مختلف به صورت ساده سازی شده (همراه با چاشنی طنز) روشی را به دنیا عرضه کند که حتی بزرگترین نویسنده کتب موفقیت شخصی – برایان تریسی – از روش او استفاده کند و کتابی راجع به آن بنویسد.

روش قورباغه ی زنده
مارک تواین برای خنثی کردن این حس خوشایند اما بیهوده؛ روشی کشف کرد که تنها در یک خط آنرا توضیح داد

هر روز صبح، قورباغه ی زنده را بخور و دیگر در طول روز هیچ اتفاقی برایت نخواهد افتاد.

برایان تریسی، در سال 2007 (یعنی 172 سال بعد) کتابی با عنوان “قورباغه را قورت بده” این نصیحت و روش کاربردی مارک تواین را تبدیل به کتاب کرد… کتابی که توانست بیش از 450000 نسخه از آن فروخته شد و به 23 زبان زنده دنیا نیز ترجمه شد.

برایان تریسی از نصیحت معروف مارک تواین الهام گرفت و توضیح داد که چرا باید کارهایی که کمتر علاقه به آن دارید را ابتدا انجام دهید و دیگر تمام طول روزتان احساس آزادی کنید.

    میخواهید عملکردتان در روز بیشتر شود؟
    کارهایی بیشتری در طول روز انجام دهید؟
    کارهای مفیدتان را در ابتدای روز انجام دهید بدون کمترین حواس پرتی؟

کافیست مهمترین کاری را که از انجام آن بیزارید را ابتدای روز انجام دهید. بعد از بیدار شدن،بدون هیچگونه فکر کردن، فقط شروع کنید کاری را که از ان بیزارید اما باید انجام شود را ،انجام دهید. حتی سعی نکنید، قبل از انجام کارتان یک چایی بنوشید، یا ایمیل هایتان را چک کنید. اولین و تنها کاری که باید در ابتدای روزتان به آن بپردازید کاریست که کمترین علاقه را به آن دارید؛ اما میدانید باید انجام شود.

برای شروع، کافیست هر شب، مهم ترین کارهایی که برای روز بعد باید انجام دهید را لیست کنید  سپس کاری را که کمترین علاقه را به انجام آن دارید را مشخص کنید، و بعد بخوابید. صبح روز بعد، پس از بیداری، بلافاصله باید دست به کار شوید و کاری را که کمترین علاقه به آن ندارید را شروع کنید و تا زمانی که آنرا به پایان نرساندید، سراغ کار بعدی نروید.

این روش ساده، نتایج فوق العاده جالبی دارد که توصیه میشود حتما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید