احمد مهدیلو احمد مهدیلو

بدترین تصمیم های تجاری طول تاریخ (و درس هایی که باید از آنها بگیرید)

 

تاحالا برایتان سوال پیش آمده در طول تاریخ، بدترین تصمیم های تجاری کدام بودند؟ تصمیم های شما نه، تصمیم های دیگران، حتی فرهیخته ترین و با تجربه ترین تاجرها؟

این سوال، سوال فوق العاده خوبی است، چرا؟ زیرا به شما دو باور خوب میدهند

    1) تجار بزرگ هم اشتباه میکنند
    2) باعث میشود اشتباهاتی که تجار بزرگ با دانش و تجربه زیادشان انجام دادند، شما از آنها پرهیز کنید

 

این سوال جالب را، خیلی قبل تر ها، مجله پرتیراژ The Atlantic از 17 تاجر ثروتمند و شناخته شده دنیا پرسید. در کمال تعجب، نقطه نظرهای این 17 تاجر (هم زن و هم مرد) اختلاف زیادی با هم داشتند. اما ،در این مقاله قرار است شما خلاصه و مهم ترین نکات این تحقیق جالب را بخوانید.

یکی از راه های موفقیت تجربه است.
تجربه در هر کاری به شما دید خوبی از مسیر حرکت میدهد. شما اگر ماهی 2 میلیون تومان درآمد دارید، دلیلش این نیست که میخواهید 2 میلیون تومان درآمد داشته باشید، بلکه دلیلش این است که شما آگاه نیستید چطور ماهی 4 میلیون یا 40 میلیون درآمد داشته باشید.

این آگاهی، جمع تجربه و دانش است.
تجربه به شما کمک میکند، راه آزمون و خطا رفتند را در مسیر زندگیتان ،کوتاه تر کنید. پس هرچه زودتر دست به کار شوید و اشتباهات فاحشی که در طول تاریخ، تجار بزرگ در تصمیم های تجاری مرتکب شدند را بخوانید و از آنها درس بگیری و در زندگی و کسب و کارتان از آن استفاده کنید.

 

بدترین تصمیم های تجاری طول تاریخ
و درس هایی که باید از آنها بگیرید :

درس شماره 1
مصر کننده مهم است |  پاسخ از، Melissa Lee، مدیر Fast Money و Options Action که زیر مجموعه شبکه CNBC هستند.

گوشته ای تاریخ : در سال 1983، کوکاکولا محصول جدیدی را به بازار ارائه داد New Coke، سلاحی قدرتمند که اشتباها سهم خودش را در برابر Pepsi در بازار نشانه گرفته بود. اما در کمال ناباوری مسئولین، 3 ماه بعد، کوکاکولا مجددا محصول قدیمی اش را یعنی Coca Cola Classic را به بازار به وفور عرضه کرد و دیگر نامی از New Coke به میان نیامد…

چه درسی میتوانیم از شرکت بزرگ کوکاکولا که علارغم داشتن چند ده نفر مشاور حرفه ای و زبده ،بهترین مهندسین و قدرتمندترین سهام داران تجاری، چنین اشتباه فاحشی را در دنیای تجارت مرتکب شدند بیاموزیم؟ درس ساده است : مهم نیست چقدر پول برای محصول خرج کردید و برایش زحمت کشیدید، اگر مشتری دوستش ندارد، فراموشش کنید و تغییرش دهید.

خوشبختانه کوکاکولا به خوبی بحران را مدیریت کرد و سریعا به جای لجاجت با بازار، محصول قبلی را جایگزین کرد اما ضرر مالی و برندینگی که متحمل شد، مانند جای ضخم عمیقی، هرگز فراموش نخواهد شد.

 

درس شماره 2
خلاقیت حیاتی است | پاسخ از، Walt Mossberg و Peter Thriel موسس و مدیر اجرایی Re/code به تصمیم سهام داران و هیئت مدیره Apple برای اخراح موسس آن مدیرعامل وقت Apple یعنی Steve Jobs است.

گوشه ای از تاریخ : زمانی که شرکت Apple توسط Steve Jobs دایر شد و بعد ها به شرکت سهامی عام تبدیل شد. بنا به دلایلی که هنوز هم روشن نیست، هیئت مدیره وقت، موسس این شرکت را یعنی Steve Jobs را از شرکتی که خودش تاسیس کرده بود اخراج کردند. اما بعد ها مجددا به علت یک سری اتفاقات ،از او دعوت به همکاری کردند و با بازگشت مجدد استیو جابز به Apple فروش شرکت رشد بی سابقه ای را تجربه کرد و با بازگشت او یکبار دیگر ثابت شد، چطور چشم انداز ذهنی موسس یک شرکت قدرتمندتر از توصیه بهترین مشاوران اقتصادی باشد.

مطمئنا این درس هم برای استیو جابز و هم برای هیئت مدیره، درسِ تلخی بوده. اما با اینحال، استیو جابز به عنوان یک مدیر سخت کوش و رویا پرداز در بین دیگر مدیران شناخته میشد. طوری که دید مردم را نسبت به وسایل الکترونیکی را تغییر داد.
چیزی که شرکت Apple بدون بودن استیو جابز یادش رفته بود، نوآوری و خلاقیت در کار بود، مخصوصا در حوزه تکنولوژیک. زیرا یک شرکت، فقط محصولی که تولید میکند نیست، بلکه مهم تر از آن نحوه ارائه آن محصول به بازار است که اهمیت دارد و میتواند برای آن شرکت سودمند باشد.

پس سعی کنید همیشه افراد خلاق و نوآوری را استخدام کنید و اگر روند فروش شرکتتان نزولی بود، خلاقیت و نوآوری این افراد را در شرایط سخت فراموش نکنید.

 

درس شماره 3
تحقیقات مهم است… مهم تر از چیزی که فکر میکنید | پاسخ از، Gretchen Morgenson مشاور کسب و کار و نویسنده در روزنامه The New York Times به اهمیت شکست ادغام چند شرکت و سودآوری آنها

گوشه ای از تاریخ : دز سال 2008 بانک America موسسه مالی Countywide Financial را خرید. یک موسسه مالی که وام های کلان به تجار بزرگ امانت میداد. کل هزینه خرید در اوج و بهبه خرید این موسسه مالی 4$ بیلیون دلار  تمام شد… اما بعد از مدت کوتاهی که حباب ادغام و خرید این موسسه مالی ترکید، زمانی که صورت وضعیت مالی ها شفاف تر شد، این معامله مشخص شد این معامله 40$ بیلیون دلار برای بانک America هزینه در بر داشته…

از اشتباهات فاحش بانک America نداشتن تحقیقات کامل از موسسه مالی Countrywide Financial بود. در هر کسب و کاری، مهم ترین چیز قبل از ورود به بازاری جدید، شراکتی جدید، راه اندازی کسب و کاری، ترک کردن کارتان و یا ادغام کسب و کار، انجام تحقیقات کامل همراه با جزئیات است.

هرگز مشکلات را نادیده نگیرید.
در مورد بانک America قیمت پایین پیشنهادی موسسه مالی، ایرادات دیگر این موسسه و قروض آنرا از دید بانک America مخفی کرد. اگر کسب و کاری مشکل دار به نظر میرسد… نزدیکش نشوید و از همه مهمتر به عمید بهتر شدن وضعیت وارد ان نشوید.