احمد مهدیلو احمد مهدیلو

پدیده ی مهاجرین موفق (چطور با کمترین منابع بیشترین دستآوردها را داشته باشید؟)

 

در دوران جنگ سرد آمریکا و روسیه بین سالهای 1980-1960 اقتصاددان ها و جامعه شناس های آمریکایی با پدیده عجیبی روبرو شده بودند… آنها با توجه به داده ها و آمارهایی که داشتند متوجه شده بودند که تقریبا 70% ثروتمندان ،افراد موفق جامعه، افراد بانفوذ و فارغ التحصیل های جامعه مهاجران کشور های دیگر هستند که برای اقامت به آمریکا آمده بودند.
یعنی افرادی که امکانات کمی داشتند نسبت به ساکنین آمریکا پیشرفت زیادی در زندگی و کارشان داشته اند؛ اما آمریکایی هایی که بهترین امکانات را در “سرزمین فرصت ها” داشتند معمولا یک زندگی معمولی و بدون رشد و پیشرفت داشتند.

این پدیده عجیب، با عنوان “مهاجرین موفق” سالها ذهن اقتصاددان ها، جامعه شناس ها و روانشناسان تحلیلگر مسائل اجتماعی را به خود مشغول کرده بود تا جایی که احتمال داده شده بود دسیسه نیروهای امنیتی روسیه جهت نفوذ در کشور آمریکا است (که بعد ها این مورد منتفی شد)

اما بلاخره پس از دهه ها تحقیق و جمع آوری آمار و داده ها؛ با همکاری چند روانشناس بنام و آینده پژوه مشهور آقای آلوین و خانم هایدی تافلر، بلاخره کلید حل این معمای مرموز یافت شد.

آلوین و هایدی تافلر تا مدت ها حق انتشار یافته هایشان را نداشتند تا بعدها در کتاب های موج سوم، جابجایی قدرت و شوک آینده به صورت غیرمستقیم یافته هایشان را منتشر کردند این کتاب ها تبدیل به یکی از پرفروش ترین کتابهای قرن در سراسر دنیا شد.

اما واقعا پدیده ی مهاجرین موفق چیست و چرا اهمیت دارد؟ تا به حال دقت کردید :

    بهترین بازیکنان فوتبال جهان؛ در کمترین و حتی بدترین شرایط در دوران قبل از کشف استعداد فوتبال بازی میکردند
    ثروتمندترین افراد دنیا؛ معمولا فقیرترین افراد بوده اند که در بدترین شرایط زندگی میکردند و کمترین امکانات را برای پیشرفت در دست داشتند
    موفق ترین دانشجویان دانشگاه های سراسری؛ معمولا جوانانی از شهرستان هایی با کمترین امکانات تحصیلات هستند که توانستند به دانشگاه های برتر کشور راه یابند
    نسبت افراد موفق در کشورهای غربی؛ مهاجرانی از کشورهای جهان سوم هستند که حداقل امکانات پیشرفت را در اختیار داشتند
    افرادی که از دانشگاه آزاد فارغ التحصیل میشوند معمولا راحت تر و سریع تر در بازار کار استخدام میشوند تا دانشجویان دانشگاه های سراسری

این 5 مورد، فقط مثالهای ساده و کاملا بدیهی پدیده “مهاجرین موفق” بود که شاید قبلا برای شما هم سوال بوده اما پاسخ دقیقی برای آن پیدا نکرده بودید. اگر اینطور است؛
در این مقاله قرار است شما را با پدیده ی جالب و فوق العاده مهم مهاجرین موفق به زبان کاملا ساده و دور از تعاریف تخصصی آشنا کنیم و خلاصه ای از کاربردها و نحوه استفاده از این پدیده را آموزش ببینید که چطور در زندگی شخصی خودتان نیز از آن استفاده کنید.

شما در این مقاله یادمیگیرد، چطور به کمک پدیده مهاجرین موفق میتوانید :

    با کمترین سرمایه ،کسب و کاری بزرگ برای خودتان راه اندازی کنید
    با حداقل هوش، به بالاترین درجات تحصیلی و مالی دست پیدا کنید
    با شکست های متعدد، بزرگترین موفقیت ها را در زندگی بدست آورید
    با کمترین امکانات، به هرآنچه میخواهید دست پیدا کنید
    و …

پدیده ی مهاجرین موفق
چطور با کمترین منابع بیشترین دستآوردها را داشته باشید؟
(معمایی که 20 سال طول کشید تا آینده پژوهان پاسخی برای آن پیدا کنند) :

 

آلوین و هایدی تافلر پس از دهه ها تلاش به کمک روانشناسان بنام و داده های آماری اقتصاددان ها کلید حل مسئله مهاجرین موفق را یافتند. آلوین تافلر در یک سخنرانی به زبان کاملا ساده کلید این معما را چنین توضیح داد :

این افرادِ کامل نیستند که پیروز میدان اند
بلکه افرادی هستند که میدانند کامل نیستند و برای کامل شدن خود بی وقفه تلاش میکنند

مسئله خیلی ساده بود.
مهاجرینی که به آمریکا آمده بودند، میدانستند که نسبت به شهروندان آمریکایی نه زبان خوبی دارند، نه هوش خوبی و نه پشتوانه مالیِ خوبی؛ بنابراین مجبور بودند سخت کار کنند تا بتوانند خودشان را با شهروندان آمریکایی هم سطح کنند و این دقیقا دلیل پیشرفت فوق العاده آنها علارغم گذشته ی بد آنها بود.

و دقیقا همین دلیل باعث ثروتمند شدن فقیرترین و شکست خورده ترین افراد دنیا شد، زمانی که استیو جابز (موسس شرکت Apple) در فقر به سر می برد و شیشه های نوشابه میفروخت ،میدانست که وضعیت مالی خوبی ندارد و برای بهتر شدن آن باید تلاش زیادی کند، بنابراین هرگز از خودش نپرسید “آیا از تلاش دست بکشم؟” این افراد در شرایطی قرار می گرفتند که مجبور بودند تلاش کنند.

دانش آموزانی که در شرایط بد در شهرستانهایی با کمترین امکانات تحصیلی درس میخوانند و رتبه های برتر کنکور میشوند، دقیقا افرادی هستند که میدانند امکانات آنها نسبت به دیگران کم است و مجبور هستند تلاش زیادی کنند تا بتوانند هم سطح دانش آموزانی با امکانات بهتر شوند.

و مثال دیگر دانشجویان دانشگاه های آزاد کشورمان هستند که به علت نام دانشگاهشان و اینکه میدانند نسبت به دانشجویان سراسری کمتر میتوانند بر نام دانشگاهشان هنگام استخدام تکیه کنند بی وقفه تلاش میکنند تا مهارت هایی بدست آورند تا بتوانند با دانشجویان سراسری در جذب نیرو رقابت کنند و چنین میشود که اشتیاق و تلاش آنها باعث میشود تقریبا 80% کارفرمایان اقدام به استخدام کارمندان دانشجوی دانشگاه آزاد کنند، تا دانشگاه های سراسری کشورمان.

به زبان خیلی ساده : افرادی که امکانات خوب، ایده های خوب، تحصیلات خوب، خانواده ای با امکانات مالی خوب و … نیستند که موفق و پیروز میدان اند بلکه برعکس، در زندگی واقعی؛ افرادی با بدترین امکانات هستند که میدانند از دیگران عقب تر هستند و تنها سلاح آنها  در برابر بی عدالتی زندگی، انرژی، اشتیاق و تلاششان است که به جنگ بی عدالتی زندگی میروند و نتایج را به نفع خودشان تغییر میدهند.

بنابراین اگر منابع قابل قبولی برای رسیدن به اهدافتان ندارید، نه تنها ناامید نشوید، بلکه بدانید که در بهترین شرایطی قرار دارید که میتوانید از پدیده “مهاجرین موفق” به نفع خودتان استفاده کنید و نتایج فوق العاده ای از تلاش هایتان بدست آورید.

استیو جابز در سخنرانی اش در جمع دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد، آخرین جمله اش که دقیقا کلید موفقیتش یعنی “مهاجرین موفق” بود به شرح زیر است:

Stay Hungry, Stay Foolish
گرسنه بمانید، دیوانه بمانید

این دقیقا شرح ساده “مهاجرین موفق” از زبان یک کارآفرین است که از آن استفاده کرده و توانست موفقیت های عظیمی بدست آورد.

بنابراین از این پس، هر زمانی ، در هر شرایطی احساس امنیت کردید، بدانید که آینده و رشد و پیشرفت شما در آن زمینه، نسبت به رقیب تان که احساس امنیت نمیکند و امکانات کمتری دارد در خطر است پس همیشه در هر شرایطی، بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی برای اهدافتان تلاش کنید و هرگز از خودتان نپرسید “آیا این مقدار تلاش کافی نیست؟” زیرا شما مجبورید موفق شوید… هیچ گزینه دیگری وجود ندارد.