احمد مهدیلو احمد مهدیلو

چطور افراد غریبه میتوانند تغییر در زندگی به وجود آورند 750x430 ink

در دوران راهنمایی بودم که مربی جدید از تهران به شهر ما برای تمرین برای اجرا امده بود.

مربی به محض رسیدن پرسید : ناهار چی دارین؟
ما مات و مبهوت ماندیم چون وقت ناهار نبود و قرار بود تمرین کنیم.

دست بلند کردم و گفتم وقت ناهار چون تمام شده، چیزی پیدا نمیشود در آشپزخانه اما اگر گرسنه هستید من میتونم برم برایتان از سر کوچه ساندویچ بگیرم. قبول کرد و من رفتم یک ساندویچ گرفتم و آوردم و به مربی دادم.

مربی لبخند زد و گفت : ممنونم ازت؛ میتونستی نری، لطف کردی به من. این شماره من هستش هر وقت کاری داشتی حتما به من زنگ بزن


تا روز نمایش هیچ کاری نداشتیم و خیلی خوب همه چیز پیش رفت. مربی جدید خداحافظی کرد و به تهران برگشت.

من بعد از مدرسه شروع به اهنگسازی میکردم و برای اینکه بتونم بازخورد بگیرم آهنگ‌ها رو به هزار زور و زحمت برای مربی‌ام در تهران میفرستادم.

شناخت زیادی از هم نداشتیم اما کمک زیادی به من میکرد. بعد از دوران مدرسه وقتی برای دانشگاه به تهران آمدم، دنبال شغل پاره وقتی بودم که با صحبت کردن و ملاقات حضوری مربی ام یک شغل در یکی از بهترین استودیو‌های موزیک‌سازی برای من فراهم کرد.

من حالا با آهنگساز‌های مطرح در تماس بودم، با بهترین وسایل استودیویی کار میکردم درحالی که به من پول میدادند و همچنان دانشگاهم را هم میرفتم… این بهترین اتفاقی بود که میشد رخ بدهد.

و تمام این اتفاقات خوب فقط از خریدن یک ساندویچ برای یک غریبه شروع شد.


» برای موفق شدن با موفقیت احاطه شوید

بلافاصله بعد از اینکه من به تهران آمدم، با افراد موفق در حوزه کاری مورد علاقه‌ام احاطه شده بودم. با اینکه به اندازه آنها تبحر و مهارت در کارم نداشتم اما به خاطر علاقه‌ای که داشتم،  هر روز درحال پیشرفت بودم تا به جایگاهی مشابه آنها دست پیدا کنم.

من از این افراد درس‌های فوق العاده زیادی یادگرفتم؛ از اینکه چطور این افراد موفق میشوند، چطور مردم عاشق کارهایشان میشوند، داستان ‌های موفقیت آنها و فلسفه و اشتباهاتشان را میدیدم.

این افراد باعث شدند دیدگاه من نسبت به جهان دستخوش تغییر شود.
افرادی که اطراف شما در زندگی وجود دارند، فقط برای وقت گذرانی نیستند؛ آنها دیدگاه و طرزفکر شما را تغییر میدهند. طرزفکر شما هم زندگی شما را تغییر میدهد.

وقتی شما خودتان را با افراد موفق احاطه میکنید، موفقیت تبدیل به امری بدیهی میشود. اینکه یک روزی جزئی از آنها شوید، برای شما به امری ممکن و قابل دست یافتن تبدیل میشود.

 

درحالی که اگر از این حلقه خارج شوید، افراد شکست خورده‌ای را ملاقات میکنید که برای آنها موفقیت در ایران غیرممکن است. فکر میکنند بدون پارتی نمیشود موفق شد، و یا اینکه اصلا خودشان را فرد موفق نمی‌بینند… چه برسد به اینکه واقعا موفق شوند.

اینکه افراد به شدت موفق، دوستان و آشنایان، لینک‌ها و پارتی‌های زیادی دارند شکی در این نیست؛ یکی از اصول موفقیت، داشتن ارتباطات قوی است. اما:

 اینکه با چه کسی ارتباط داشته باشید، مهم تر از تعداد ارتباطات است.

یک نگاهی به اطرافیان و افرادی که بیشتر وقت‌تان را با آنها میگذرانید بیاندازید :

  • آیا انها آینده موفقی دارند؟
  • آیا طرزفکر آنها سالم و قابل تایید است؟
  • آیا دوست دارید شبیه آنها شوید؟

اگر پاسخ منفی بود، بهتر است فکری به حال خودتان بکنید و افراد جدیدی را وارد زندگی‌تان کنید.


» اما چطور و از چه طریقی افراد جدید و مناسب پیدا کنیم؟

من چند روش کاربردی به شما میگویم… فقط به شرطی که اجرا کنید :

»‌ روش اول: با غریبه‌ها یادبگیرید ارتباط برقرار کنید

یک روز وقت بگذارید و لیست افرادی که فکر میکنید از نظر شما موفق هستند را بنویسید، حالا فکر کنید اگر جای این افراد بودید، به کجاها میرفتید؟ وقت‌تان را اغلب کجاها میگذراندید؟ چه نوع لباس‌هایی را می‌پوشیدید؟ چطور صحبت میکردید؟ و …

وقتی این جزییات را پیدا کردید، شروع میکنید ابتدا شبیه افرادی که میخواهید باشید لباس بپوشید، صحبت کنید و راه بروید. قرار نیست تقلید کنید؛ فقط تمرین کنید.

حال به جاهایی که به اصطلاح پاتوق این افراد است بروید. اگر کسب و کارتان در حوزه صنایع پلاستیک است، طبیعتا افراد موفق در این حوزه را میتوانید در نمایشگاه‌های مربوطه پیدا کنید.

اگر کسب و کارتان مربوط به دنیای موزیک ♫ است؛ مطمئنا این افراد را در کنسرت‌های بزرگ، گردهمایی های هنرمندان و استودیو‌های موسیقی بنام میتوانید پیدا کنید.

مهم نیست کجا… فقط افرادی مهم هستند که به آنجا میروند.
آنها را پیدا کنید؛ و راهی برای بودن در آن مکان و معاشرت با این افراد پیدا کنید. مهم نیست کار خاصی در کنارشان انجام میدهید یا فقط آنجا هستید. آنچه که مهم است، ارتباطات و معاشرت با این افراد موفق است.


» روش دوم: در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید

دنیای امروز، دنیای ارتباطات است. دیگر لازم نیست به آلمان بروید تا با مدیر کارخانه بنز  ملاقات کنید؛ شما میتوانید به صفحه شخصی‌اش در شبکه‌های اجتماعی سر بزنید و برای او پیام بگذارید.

 

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را باید جدی بگیرید؛
افرادی را که میخواهید با آنها ارتباط برقرار کنید را دنبال کنید؛ محتوای پست‌هایشان را بررسی کنید. برای آنها کامنت بگذارید، کارهایشان را تحسین کنید و نشان بدهید که واقعا پیگیر آنها هستید.

این کار برای این نیست که از آنها بُـت بسازید.
شما با این کار توجه این افراد را به خودتان جلب میکنید و زمینه‌ را برای حضور در کنار آنها فراهم میکنید.

  • بسیاری از کارآفرینان برتر، شرکای تجاری‌شان را از شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای مثل LinkedIn پیدا میکنند؛
  • بسیاری از استعدادیاب‌های خوانندگی استعدادهای جدیدی را از فیسبوک و یوتیوب پیدا میکنند.
  • بسیاری از هنرمندان و عکاس‌های حرفه‌ای را از اینستاگرام پیدا میکنند.

قدرت فعالیت حرفه‌ای و جدی در شبکه‌های اجتماعی را به هیچ وجه دست کم نگیرید.


» روش سوم: یادبگیرید خودتان را خوب و درست معرفی کنید

شما اگر روش اول و دوم را اجرا کنید، اما نتوانید خودتان را خوب معرفی کنید، خیلی زود ترد می‌شوید… برای افراد موفق در هر حوزه، اشتیاق و علاقه به موفقیت و پیشرفت مهم‌تر از پول و ثروت و هرچیز دیگری است.

اگر در معرفی خودتان اشتیاق‌تان را منتقل کنید، خیلی زود طرفدار پیدا میکنید.
یکی دیگر از چیزهایی که برای این افراد مهم است این است که : تاحالا در این زمینه چیکار کردین؟

اگر پاسخ شما این باشد هنوز هیچی! مطمئن باشید شما را کنار خواهند زد.

شما اگر اشتیاق سوزان و علاقه فراوان به حوزه مشخص داشته باشید، بدون اینکه کسی از شما حمایت کرده باشد در آن حوزه شروع به فعالیت میکنید… حتی اگر دست و پا شکسته و ساده اما فعالیت‌تان را شروع میکنید.

افراد موفق در هر حوزه توجه ویژه‌ای به فعالیتی که کردید نشان میدهند.
ممکن است کار شما از نظر شما ابتدایی و پیش پا افتاده به نظر برسد، اما افراد حرفه‌ای حوزه کاری‌تان خیلی خوب میتوانند چشم انداز و روحیات‌تان را از طریق کارتان درک کنند.