با تکنیک پرتگاه زیگارنیک خیلی سریع کسب و کارتان را راه اندازی کنید

 

آیا یکی از رویاهای شما داشتن کسب و کار خودتان است؟ خودتان رئیس خودتان باشید، خودتان درآمدتان را تعیین کنید و آزاد باشید هرزمانی که خواستید به سرکار بیایید و هرزمانی خواستید برگردید؟ این رویای تقریبا هر فرد موفقی است، زیرا یکی از ویژگی های افراد موفق قبول 100% مسئولیت و کنترل زندگی شان است.

اگر شما هم همین رویا را در سر دارید، تبریک میگویم. شما حداقل یک قدم از افرادی که هرگز تصور نمیکنند که بتوانند روزی کسب و کار خودشان را داشته باشند جلوتر هستید… اما چرا فقط تعداد معدودی از افراد کسب و کار خودشان را دارند و تعداد زیادی (تقریبا 90%) دیگر افراد خیر؟

دلیل آنرا باید برگردیم به دوران دبیرستان، کتاب فیزیک نظری را اول دبیرستان را باز کنیم و قانون فیزیکی را بخوانیم که 450 سال پیش توسط اسحاق نیوتن کشف شده؛

یعنی
قانون اول نیوتن : هر جسمی که ساکن است تمایل دارد تا ابد ساکن بماند، هر جسمی که در حال حرکت است،تمایل دارد تا ابد با همان سرعت و در همان جهت حرکت کند.

حال شاید کمی بیشتر به جریان اصلی پی برده باشید.
افرادی که رویایی در سر دارند و اما شروع نکردند کسب و کارشان را راه اندازی کنند، همانند همان جسمی هستند که بی حرکت ایستاده ! این افراد باید با نیروی گرانی مرکزی مقابله کنند تا حرکت کنند.

شاید کمی بحث فیزیکی شد، اجازه دهید با زبان ساده تر این مسئله را بررسی کنیم :
روانشناس معروف شوروی، دکتر Bluma Zeigarnik تحقیق جالبی انجام داد. او طبق یک نظر سنجی از 100 داوطلب پرسش نامه ای جمع آوری کرد که در آن 20 سوال مختلف باید جواب داده میشد که تمامی آنها غیرمستقیم اشاره میشد به اینکه آیا دوست دارند خودشان رئیس خودشان باشند و کسب و کارشان را راه اندازی کنند یا خیر.

از 100 داوطلب تعداد 89 نفر به تمامی سوال ها پاسخ مثبت دادند. این افراد یعنی حدود 90% از جامعه آماری تمایل داشتند کسب و کارشان را راه اندازی کنند زیرا اشتیاق آنرا در خودشان داشتند.
بعد از انجام تحقیقات، به نصف این تعداد برگزیده یعنی 50 نفر تقریبا گفته شد شما تمامی ویژگی های یک مدیر موسس بودن را در خود دارید و توصیه ما روانشناسان به شما این است که کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید.
به نصف دیگر این افراد گفته شد شما قابلیت اداره کسب و کاری را دارید، بنابراین ما چند کسب و کاری که راه اندازی شده اند را به شما می سپاریم تا آنها را اداره کنید.

بعد از مدت 20 ماه، مجددا این 89 نفر دعوت شدند تا با آنها مصاحبه کنند و مسیر کاری شان را جویا شوند، تقریبا تمام افراد دسته دوم کسب و کاری را که دریافت کرده بودند را توسعه داده بودند و نتایج مثبتی بدست آورده بودند و یا آنرا کنار گذاشته بودند و کسب و کار دیگری را شروع کرده بودند.

اما دسته اول نه تنها کاری را شروع نکرده بودند، بلکه از وضعیت فعلی شان به شدت ناراضی بودند و احساس میکردند در حق شان ظلم شده و هیچکس استعداد هایشان را درک نکرده است.

نکته مهمی که در این تحقیق وجود داشت، این بود که دسته دوم افراد که کسب و کاری راه اندازی شده را تحویل گرفته بودند تا آنرا اداره کنند و گسترش اش دهند تقریبا یک کسب و کار در حد صفر درصد پیشرفت و شروع دریافت کرده بودند، عملا یک کسب و کار نوپا که اصلا شروع نشده بود !

این تحقیق باعث شد دکتر بلوما زیگارنیک نتیجه و فرمول فوق العاده جالبی بدست آورد که تا به امروز به جوانان زیادی کمک کرده کسب و کار خودشان را راه اندازی کنند ! نام این فرمول و یا تکنیک، پرتگاه زیگارنیک نام دارد.

پرتگاه زیگارنیک در حقیقت حلقه گمشده و رابط میان رویا و حقیقت راه اندازی یک کسب و کار رویایی است. تکنیک پرتگاه زیگارنیک به شما کمک میکند نه تنها کسب و کارتان را با موفقیت راه اندازی کنید، بلکه هر فعالیت دیگری را که میخواهید راه اندازی کنید، هر عادت مثبتی که میخواهید در خود نهادینه کنید، هر فکر مثبتی که میخواهید در خود تبدیل به عمل کنید !

تکنیک پرتگاه زیگارنیک چیست؟

 

هدف از شروع هر فعالیت، اتمام آن است؛
برای اتمام هر فعالیت باید آنرا شروع کنید.

احتمالا فکر میکنید خیلی ساده بود، اما قبل از ادامه 2 بار شرح تکنیک پرتگاه زیگاریک  را بخوانید.

خب، اصل مطلب تکنیک پرتگاه زیگارنیک به زبان ساده تر یعنی چه؟
نام پرتگاهی که بر روی این تکنیک وجود دارد، دکتر زیگارنیک از فیلم پرتگاه الهام گرفته. در این فیلم چند صخره نورد بر روی پرتگاهی در حال صخره نوردی هستند که مشکلی فنی برای تیم بوجود می آید، این تیم صخره نوردی 2 راه بیشتر پیش رو ندارد، یا لحظه های مرگشان را بشمارند و یا به هر طریقی ادامه دهند تا به قله برسند.

اما چرا دکتر زیگارنیک از این فیلم الهام گرفته؟ دلیل اصلی آن کارکرد ذهن است. ذهن ما انسان ها نیز هر کاری را که نیمه تمام بپندارد را از مرکز پردازشگر خود حذف نمیکند تا زمانی که آنرا تمام شده بداند و راه موفق اتمام آنرا در حافظه طبقه بندی کند.

یعنی اینکه زمانی که کاری را شروع میکنید، به هر نحوی خوب یا بد، ذهن شما کار مورد نظر را یک کار نیمه کاره تصور میکند و به هر نحوی سعی میکند آنرا تمام کند تا از پردازش کردن آن خلاص شود.

یکی از مثال های ساده برای این تکنیک عاداتمان هستند.
ما به فعالیت هایی میگوییم عادت که یکبار یا چندبار به صورت موفقیت آمیز شیوه اتمام موفق آن در ذهن ثبت شده و ذهن دیگر این مسیر را پردازش نمیکند بلکه از حافظه به صورت اتوماتیک فعالیت مورد نظر را انجام میدهد. شما دیگر فکر نمیکنید چطور بند کفش تان را ببندید، برای پوشیدن لباس تان ابتدا کدام دستتان را بپوشید و …

استفاده از تکنیک پرتگاه زیگارنیک  نیز به همین نحو به شما کمک خواهد کرد کسب و کارتان را راه اندازی کنید. زیرا تنها کافیست به مغز دستوری از شروع فعالیتی بدهید و دیگر فقط نتیجه ای که میخواهید را تصور کنید، ذهن شما ناخودآگاه، بدون آنکه شما بدانید روز و شب در حال پردازش انواع راه ها، روش ها ،استراتژی ها تکنیک ها و … برای اتمام فعالیتی است که شروع کردید.

هر فعالیتی را که میخواهید انجام دهید را، فقط شروع کنید.
تکنیک پرتگاه زیگارنیک  میگوید مهم نیست چطور شروع میکنید، شاید خیلی افتضاح ،بد و بدون هماهنگی شروع کنید که اصلا مهم نیست ! مهم این است که شما فقط شروع میکنید و مغز دستوری از فعالیتی دریافت میکند که تازه شروع شده و باید پایان بپذیرد… و بقیه کارها را خودش برایتان انجام خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید